Porady o Fotowoltaice

Co to jest ekologia i czym zajmuje się ekolog?

Ekologia to w dzisiejszych czasach bardzo modne słowo, które pojawia się w najróżniejszych kontekstach. Do pojęcia tego odwołują się m.in. organizacje, koncepcje i działania. Co tak naprawdę ono oznacza? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Niemal każdego dnia słyszy się o negatywnych zmianach zachodzących w naszym środowisku naturalnym. Z tego też powodu wśród ludzi wzrasta świadomość ekologiczna. Ale czym właściwie jest ekologia? Warto zdać sobie sprawę, że wbrew pozorom, nie ma ona związku z walką o lasy czy smogiem. A przynajmniej nie tylko.

Ekologia – definicja

Zapewne wielu ludzi zadaje sobie dziś w głowie pytanie co to jest ekologia? Według ogólnej definicji jest to dziedzina biologii, zajmująca się badaniem zależności pomiędzy organizmami żywymi a środowiskiem oraz organizmami między sobą. Termin ten został wprowadzony do naukowej nomenklatury w 1866 r. przez niemieckiego ewolucjonistę Ernsta Haeckela i pierwotnie odnosił się do badań nad zwierzętami oraz ich relacjami ze światem organicznym i nieorganicznym. 

 

Obecnie wyróżnia się kilka głównych działów ekologii:

  • ewolucyjną – dotyczącą wzajemnie powiązanych procesów ewolucyjnych i ekologicznych,
  • populacyjną – badającą zmiany liczebności populacji, zachodzących pod wpływem czynników ekologicznych,
  • behawioralną – opisującą zachowania wybranych gatunków w nowych warunkach środowiskowych,
  • autekologię – zajmującą się badaniem relacji między zwierzętami i roślinami a środowiskiem,
  • synekologię – dotyczącą wzajemnych zależności pomiędzy grupami organizmów.

 

Istnieją również działy tej dyscypliny naukowej zajmujące się różnymi ekosystemami, np. wodnymi (hydrobiologia), polnymi (agroekologia), leśnymi itd. 

 

Pojęcie ekologia oraz pochodzący od niego przymiotnik ekologiczny weszły do języka potocznego, który wykorzystywany jest między innymi w reklamie. Przedrostek eko- automatycznie sugeruje, że coś jest naturalne, czyli nie zagrażające środowisku i życiu człowieka lub pochodzące z recyklingu. Ekologiczna może być moda, pojazd, jedzenie, a nawet styl życia. Coraz częściej mówi się także o odnawialnych, a więc ekologicznych źródłach energii. Co to takiego? 

 

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, warto dowiedzieć się kim są ekolodzy

Czym zajmują się ekolodzy? 

Wokół ekologów narosło przez ostatnie lata wiele mitów i krzywdzących stereotypów. W mediach głównego nurtu bardzo często nazywa się ich mianem ekoterrorystów. Tymczasem należy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy aktywista głoszący proekologiczne hasła jest ekologiem. Tytułem tym posługuje się osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku lub specjalizacji ekologia bądź ochrona środowiska. Doświadczenie zawodowe jako ekolog można zdobyć, pracując m.in. w różnego rodzaju organizacjach pozarządowych. 

 

Praca ekologa jako naukowca tożsama jest z tym, czym zajmuje się ekologia –  bada on i opisuje zależności zachodzące pomiędzy jedną a drugą grupą organizmów, a także między nimi a środowiskiem. Ekolodzy monitorują na bieżąco wszystkie zmiany zachodzące w ekosystemie i starają się opracowywać normy oraz rozwiązania, mające zapobiec dalszej jego degradacji. Coraz powszechniej analizują oni również ekonomiczne aspekty ekologii oraz ochrony środowiska.

 

Wiesz już, co to jest ekologia i czym zajmują się ekolodzy. W dalszej części artykułu poznasz działania, które możesz przedsięwziąć, aby zadbać o środowisko naturalne.  

Termomodernizacja a ekologia

Zachodzące zmiany klimatyczne na Ziemi sprawiają, że coraz częściej myślimy o zmianie stylu życia na bardziej eko. Wymiana żarówek na energooszczędne, zastąpienie plastikowych słomek szklanymi lub metalowymi, kupowanie sprzętów elektronicznych o najwyższej klasie energetycznej czy segregacja odpadów – to tylko niektóre przejawy dbania o środowisko naturalne, mające związek z rosnącą świadomością ekologiczną. 

 

Wiedz jednak, że częściowe postępowanie na rzecz ekologii nie wystarczy. Rzeczywisty rezultat, jeśli chodzi o poprawę jakości życia i otaczającego Cię środowiska, przynieść może tylko całościowe działanie, oparte na zintegrowanym toku postępowania. Co więc możesz zrobić, abyś swój styl życia mógł nazwać ekologicznym? 

 

Warto pomyśleć o zainwestowaniu w odnawialne źródła energii, takie jak m.in. panele słoneczne, nazywane fotowoltaiką. Technologia ta nie wytwarza żadnych odpadów do atmosfery, gdyż do działania nie potrzebuje paliw kopalnych (np. węgla). Korzystanie z niej przynosi także realne korzyści w postaci oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie.

Panele fotowoltaiczne – ekologia w Twoim domu

Jeśli myślisz o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym, skorzystaj z oferty firmy El Power, która zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Doświadczenie pracownicy wykonają audyt energetyczny, przedstawią kosztorys i zajmą się wszystkimi formalnościami, niezbędnymi do uzyskania rządowego dofinansowania. Tu zapoznasz się z wybranymi realizacjami