Magazyn energii
to urządzenie, które pozwala na gromadzenie i magazynowanie wyprodukowanej energii przez instalację fotowoltaiczną. Korzystając z tego rozwiązania nadwyżka prądu jest gromadzona, a nie sprzedawana bezpośrednio do sieci. Możemy ją zatem wykorzystać, kiedy tylko będziemy jej potrzebować, np. wieczorem, kiedy to produkcja z instalacji fotowoltaicznej jest znikoma.
Wyróżniamy kilka rodzajów magazynów energii, natomiast najczęściej są akumulatory.
- akumulatory litowo-jonowe – LFP, NMC, LTO, NCA,
- akumulatory kwasowo-ołowiowe do głębokiego rozładowania – MF (z płynnym elektrolitem i zamkniętą obudową), żelowe (z elektrolitem żelowym), AGM (ze szklaną matą absorpcyjną),
- magazyny przepływowe,
- wodorowe magazyny energii.
Spośród wymienionych rodzajów akumulatorów litowo-jonowych największą popularnością cieszą się modele LFP, ponieważ zapewniają największe bezpieczeństwo.
Warto wspomnieć o tzw. funkcji BACKUP, czyli zasilaniu awaryjnym. Przy zastosowaniu odpowiednich komponentów – w przypadku awarii zasilania, kiedy w okolicy nie ma prądu Ty nadal możesz z niego korzystać.
Jeśli system jest dobrze dobrany, działanie magazynu energii wystarczy na kilka godzin. Czas, przez jaki można korzystać z zasilania z niego, jest oczywiście uzależniony od pojemności urządzenia (kWh), a także od potrzeb konkretnego budynku.
W porównaniu z fotowoltaiką magazyny energii zwiększają autokonsumpcję. Oznacza to, że zwiększa się ilość energii, jaką bezpośrednio zużywa się w domu, bez sprzedawania jej dalej. Magazyn energii pozwala też pozbyć się problemu zbyt wysokiego napięcia w sieci, z którym boryka się wiele osób w Polsce.