Porady o Fotowoltaice

Fotowoltaika – jaka moc instalacji pokryje moje zapotrzebowanie?

Myślisz o zamontowaniu w swoim domu instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie najbardziej odpowiednia? Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób oszacować roczne zużycie energii i jak wybrać właściwą instalację PV, aby nie narazić się na dodatkowe koszta. 

Zastanawiasz się, jaka moc fotowoltaiki pokryje zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego na energię elektryczną? Odpowiedź wbrew pozorom wcale nie jest oczywista. Dobór paneli fotowoltaicznych będzie zależał od kilku czynników: zapotrzebowania na energię, lokalizacji domu, warunków przestrzennych.

Oszacuj roczne zużycie energii w Twoim domu

Pierwszym, co powinieneś zrobić, zanim jeszcze zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej, jest oszacowanie rocznego zużycia energii elektrycznej w Twoim domu. To właśnie ilość zużywanej energii determinuje to, jaka moc fotowoltaiki pokryje Twoje zapotrzebowanie.

 

W jaki sposób oszacować zatem roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym? W tym celu najlepiej posłużyć się rachunkami za prąd otrzymanymi z zakładu energetycznego. Jeśli nie jesteś w stanie odszukać rachunków za cały ubiegły rok, możesz zsumować kwotę np. z trzech ostatnich miesięcy i podzielić przez trzy. W ten sposób otrzymasz wynik, określający średnie miesięczne zużyciu prądu. 

 

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych potrzebną do pokrycia rocznego zapotrzebowania energii, gdy dom jest nowo wybudowany i nie otrzymałeś jeszcze żadnych rachunków za media? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy (np. El Power), która wykona audyt energetyczny i na jego podstawie dobierze odpowiednią instalację PV. Pod uwagę bierze się m.in. lczbę i rodzaj urządzeń, metraż, a także liczbę domowników. 

Dobór instalacji fotowoltaicznej – zaufaj profesjonalistom

Na czym polega audyt energetyczny w odniesieniu do instalacji fotowoltaicznych? To szereg czynności, które mają służyć ocenie możliwości montażu instalacji w konkretnej lokalizacji. Audyt powinien być przeprowadzany przez doświadczonych audytorów, posiadających odpowiednie uprawnienia i wiedzę. W jego trakcie pod uwagę bierze się takie czynniki, jak m.in.:

 

  • konstrukcja dachu,
  • rodzaj pokrycia dachowego,
  • stan instalacji elektrycznej,
  • usytuowanie budynku względem kierunków geograficznych,
  • skala redukcji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. 

 

Decydując się na audyt, warto poinformować dostawcę usług PV o planach związanych ze zmianą ogrzewania na elektryczne, aby uniknąć rozbudowania instalacji w przyszłości i tym samym nie narazić się na dodatkowe koszta. Panele fotowoltaiczne powinny od samego początku w pełni pokrywać zapotrzebowanie gospodarstwa.

 

Dobór paneli fotowoltaicznych a lokalizacja domu

Szacuje się, że standardowa instalacja w polskim gospodarstwie domowym jest w stanie wygenerować nie więcej niż 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Minimalna powierzchnia potrzebna do zainstalowania paneli to ok. 4,5 m2. W przypadku zapotrzebowania energetycznego przekładającego się na 10 kWp, taka instalacja zajmie aż 45 m2. 

 

Ważnym krokiem przed podjęciem decyzji o mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, jest więc wykonanie pomiarów dostępnej przestrzeni montażowej. Dobór paneli fotowoltaicznych powinien uwzględniać kryterium jakim jest powierzchnia dachu czy gruntu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy mogące przyczynić się do potencjalnego zacienienie instalacji. Są to m.in. 

 

  • drzewa, 
  • sąsiednie budynki, 
  • kominy, 
  • anteny.

 

W przypadku zbyt małej powierzchni dachu możesz zdecydować się na umieszczenie paneli na elewacji czy gruncie. W każdym z tych przypadków ważna będzie orientacja paneli względem kierunków geograficznych oraz właściwy kąt ich nachylenia. Dużą wydajność instalacji można uzyskać, ustawiając ją w kierunkach południowy wschód lub południowy zachód.

 

W tym miejscu warto jednak dodać, że instalacja paneli na gruncie wiąże się z uzyskaniem niezbędnych zgód na budowę. Dotyczy to jednak wyłącznie tych instalacji, które pozyskują energię większą niż 50 kW.

Za mała czy zbyt duża moc paneli fotowoltaicznych – co lepsze? 

Rozważając kwestię, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie najbardziej odpowiednia, warto wziąć pod uwagę fakt, że w miarę upływu czasu, instalacje PV ulegają degradacji. Oznacza to, że w skali roku następuje spadek ich mocy o kilka dziesiątych procent. W związku z tym najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem będzie zakup fotowoltaiki o minimalnie wyższych parametrach. Producenci sugerują wybór paneli o mocy 10-20% większej niż obecne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Najlepszej jakości instalacje po 25 latach są w stanie zapewnić ponad 85% mocy początkowej. 

 

Instalacja fotowoltaiczna o zbyt małej mocy nie będzie w stanie pokryć potrzeb odbiorcy, co z pewnością przełoży się na wzrost rachunków za zużycie energii elektrycznej (wtedy “brakujący” prąd pobierany jest bezpośrednio z sieci) i wolniejszy zwrot inwestycji. 

 

Aby koszty związane z instalacją paneli PV szybciej się zwróciły, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dokona audytu energetycznego i zapewni wsparcie merytoryczne na każdym etapie realizacji inwestycji. Możesz skorzystać np. z oferty El Power – zespołu wykwalifikowanych audytorów i monterów.