Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że decydując się na instalację fotowoltaiczną, może liczyć na dofinansowanie do inwestycji, i to niezależnie od wysokości poniesionych kosztów. Czym jest ulga termomodernizacyjna i ile można zyskać w ramach rządowego programu “Mój Prąd”? Sprawdzamy!
Jaki jest przeciętny koszt instalacji fotowoltaicznej? Na jakie dotacje może liczyć osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby? To pytania, które zadaje sobie coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych, rozważających montaż instalacji PV. Aby obliczyć całkowity koszt inwestycji, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość domu, liczbę mieszkańców i zapotrzebowanie, jaką powinna spełniać instalacja. Osobna kwestia to wartość poszczególnych komponentów oraz wynagrodzenie dla fachowców.
Fotowoltaika – koszt
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która wcześniej czy później się zwróci, ale pod warunkiem, że jest dostosowana do konkretnych warunków i pokrywa roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w danym gospodarstwie domowym. Innymi słowy, w kontekście opłacalności technologii, znaczenie będzie miał przede wszystkim właściwy dobór mocy systemu.
Zanim zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną w swoim domu i wybierzesz właściwą firmę, która zajmie się jej montażem, warto skorzystać z audytu (często jest on bezpłatny), w ramach którego dowiesz się m.in.:
- jak duże zapotrzebowanie na energię elektryczną ma spełniać cały system,
- w jakim miejscu najlepiej zamontować fotowoltaikę (na dachu, gruncie),
- w jaki sposób przeprowadzić montaż paneli (kąt nachylenia, system montażowy),
- jaki poziom nasłonecznienia instalacji oferuje konkretna lokalizacja,,
- którędy będą przebiegać kable.
W przeciętnym gospodarstwie domowym, zamieszkałym przez czteroosobowa rodzinę, najczęściej montowana jest instalacja fotowoltaiczna 6 kWp – cena takiego systemu jest uzależniona od rodzaju urządzeń, umiejscowienia instalacji, cennika konkretnej firmy, a także jej standardu obsługi klientów.
Oczywiście cena instalacji fotowoltaicznej jest również determinowana regionalnie. Warto więc przejrzeć ofertę kilku firm z różnych miast i porównać je ze sobą. Może się okazać, że zatrudnienie audytorów i montażystów z innego regionu będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem od zlecania usług lokalnym specjalistom. Zwróć uwagę, czy dane przedsiębiorstwo oferuje wsparcie w ramach programu ,,Mój Prąd”. Co to takiego?
Cena instalacji fotowoltaicznej w ramach programu ,,Mój Prąd”
,,Mój Prąd” jest rządowym instrumentem finansowym, który skierowany jest w stronę prosumentów energetyki odnawialnej, zamieszkujących teren Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem jest wzrost produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej. Warto zaznaczyć na wstępie, że program obejmuje finansowaniem wyłącznie mikroinstalacje. Wg aktualnie obowiązującej ustawy OZE, są to systemy fotowoltaiczne o mocy nie większej niż 50 kW, które nie wymagają one pozwoleń na budowę.
Wg danych opublikowanych przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej, w 2020 r. na montaż instalacji o mocy 1 kWp należało przeznaczyć średnio od 4 do 7 tysięcy złotych brutto. To nie miało, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że przeciętne gospodarstwo domowe potrzebuje systemu fotowoltaicznego o mocy 3-6 kWp. Koszt fotowoltaiki można na szczęście zmniejszyć, decydując się na skorzystanie z rządowych dotacji. Ile można dostać i jak przebiegają procedury?
Dzięki wsparciu finansowemu w ramach programu ,,Mój Prąd” możemy liczyć na zwrot do 50% kosztów w związku z inwestycją, przy czym należy dodać że wartość dofinansowania nie może przekraczać 5 tysięcy złotych. Koszty kwalifikowane stanowią wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.
Jak skorzystać z programu ,,Mój Prąd” i udokumentować koszt fotowoltaiki?
Aby zostać beneficjentem programu ,,Mój Prąd”, powinieneś najpierw złożyć stosowny wniosek, który znajdziesz pod tym adresem wraz z kompletem dokumentów (niezbędne będą rachunki i faktury za sprzęt oraz usługi). W każdej chwili będziesz mógł sprawdzić jego status, logując się do systemu za pośrednictwem Profilu Zaufanego.
Od 2019 roku możesz także odliczyć koszt fotowoltaiki od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.
Pamiętaj o tym, aby zażądać od wykonawcy usługi wystawienia rachunku lub faktury (w przypadku, gdy jest on płatnikiem VAT). Nie daj się nabrać na nieuczciwe praktyki, związane z zawyżaniem kosztów instalacji fotowoltaicznej.
El Power – cena instalacji fotowoltaicznej dostosowana pod Ciebie
Wiesz już mniej więcej ile kosztuje fotowoltaika. Jeśli jesteś zdecydowany na jej montaż w swoim domu i szukasz zaufanego zespołu specjalistów, skorzystaj już dziś z oferty filmy El Power, która wykona audyt energetyczny oraz pomoże Ci spełnić wszystkie formalności niezbędne do uzyskania dofinansowania z programu ,,Mój Prąd”. Możesz również skorzystać z wygodnych rat.