Porady o Fotowoltaice

Jak wygląda proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznej?

Rozważasz budowę farmy fotowoltaicznej, ale nie wiesz, od czego zacząć projekt? Przekonaj się, jak krok po kroku wygląda realizacja takiej inwestycji z uwzględnieniem warunków technicznych, prawnych i logistycznych. 

Farmy fotowoltaiczne, nazywane także elektrowniami fotowoltaicznymi, cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Biorąc pod uwagę rosnące z kwartału na kwartał ceny prądu, a także planowane na rok 2049 r. całkowite zamknięcie kopalń, wcale nie dziwi taki stan rzeczy. Co więcej, Polska Grupa Energetyczna przewiduje, że za 20 lat moc fotowoltaiczna zdominuje wszystkie inne profile energetyczne Polski. 

 

Zastanawiasz się nad budową farmy fotowoltaicznej? Jak zacząć planowanie takiej inwestycji, aby ta szybko się zwróciła? Z jakimi wydatkami i zgodami formalnymi się ona wiąże? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Budowa farmy fotowoltaicznej krok po kroku

1. Audyt

 

Pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej obejmuje audyt. Polega on na znalezieniu lokalizacji jak najbardziej atrakcyjnej z punktu widzenia ekonomicznego. Profesjonalna usługa audytorska pozwala wyselekcjonować najciekawsze grunty i jednocześnie wykluczyć te najmniej atrakcyjne, dzięki czemu będziesz mógł oszczędzić czas i pieniądze na kolejnych etapach realizowania inwestycji. 

 

Audyt może wykazać na przykład, że pomimo doskonałych warunków przestrzennych, wybrana przez Ciebie działka jest za bardzo oddalona od sieci, przez co przyłącz wiązać może się z potencjalnie wysokimi kosztami. Niezależnie od tego w jakim miejscu znajduje się wybrana działka, niezbędne może okazać się uzyskanie pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej. Wszystko zależy od tego, czy posiada ona zapis dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy nie. 

 

Z punktu widzenia polskiego prawa, dużo łatwiejsze jest uzyskanie pozwolenia na farmę fotowoltaiczną w przypadku tej drugiej opcji. Proces zmiany planu zagospodarowania przestrzennego może trwać bowiem nawet kilka lat. W przypadku mikroinstalacji często wystarcza jedynie zgoda gminy i brak sprzeciwu ze strony starostwa powiatowego. 

 

Warto także wiedzieć, że wg obowiązujących norm farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW potrzebuje terenu o wielkości co najmniej 2 ha. Co więcej, nie może być on zacieniony. Na zacienienie działki mają wpływ m.in.:

 

  • drzewa, 
  • sąsiednie budynki, 
  • kominy, 
  • anteny.

 

2. Projekt koncepcyjny

 

Drugi etap inwestycji obejmuje wykonanie kompleksowego projektu koncepcyjnego, który powinien uwzględniać takie czynności, jak m.in.:

 

  • stworzenie planu zagospodarowania terenu z układem paneli na działce,
  • wybór paneli o właściwej mocy, zgodnie z zapotrzebowaniem  energetycznym,
  • wykonanie schematu elektrycznego, w tym ustalenie tras kablowych,
  • kosztorys związany z monitoringiem, oświetleniem i ogrodzeniem,
  • kalkulację efektywności całego systemu.

 

To ważne! Na tym etapie ogromne znaczenie ma właściwa optymalizacja instalacji, bowiem parametrów poszczególnych modułów nie można zmieniać podczas realizacji przedsięwzięcia. 

3. Projekt budowlany i zdobycie koncesji

 

Gdy posiadasz już audyt, kosztorys oraz dokumenty stanowiące potwierdzenie zgody na budowę farmy fotowoltaicznej, musisz złożyć wniosek do zakładu energetycznego celem wydania tzw. warunków przyłączenia. Będziesz musiał uiścić zaliczkę w wysokości 30 zł/kW, a także przedstawić dokumenty potwierdzające tytuł prawny do gruntów, warunki zabudowy lub Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Efekt tego etapu stanowił będzie projekt budowlany składający się z trzech części: architektonicznej, budowlanej i elektrycznej. 

 

Kolejny etap, wbrew pozorom, jest stosunkowo prosty do realizacji. Polega na zdobyciu koncesji na wytwarzanie energii ze źródła odnawialnego, którą udziela Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Ten krok dotyczy wyłącznie projektów, które posiadają wszystkie niezbędne decyzje. Po dopełnieniu wszystkich formalności, w tym dostarczeniu wniosku wraz z załącznikami, pozostaje oczekiwać na promesę. Czas zależny jest od kompletności dokumentów.

4. Budowa

 

Ostatni etap, czyli budowa farmy fotowoltaicznej, możliwy jest, gdy mamy pozwolenia na budowę, koncesję na wytwarzanie energii ze źródła odnawialnego, a także dysponujemy odpowiednimi funduszami. Ważną rolę odgrywa tutaj terminowość dostaw, dynamika prac, a także właściwa komunikacja pomiędzy poszczególnymi ekipami fachowców. Elektrownie o mocy kilku MW mogą powstać nawet w zaledwie dwa miesiące.  

 

Na koniec pozostaje tylko rejestracja farmy na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), aby móc obracać potrzebnymi certyfikatami.

Farma fotowoltaiczna – jak zacząć? Skorzystaj z pomocy specjalistów!

 

Jak widzisz, budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z wieloma formalnościami. Na szczęście większość z nich jest prosta do spełnienia. Jeśli nie wiesz, jak zaplanować przedsięwzięcie i w jaki sposób zdobyć dotacje na elektrownię, skorzystaj z oferty firmy El Power, której pracownicy przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy inwestycji. Działalność przedsiębiorstwa obejmuje również sprzedaż i kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych.