Porady o Fotowoltaice

Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne

Technologia pozyskiwania energii ze słońca jest coraz popularniejszą praktyką, jeśli chodzi o termomodernizację budynków mieszkalnych. Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są coraz częstszym widokiem na dachach, jednak oba rozwiązania diametralnie się od siebie różnią. Czym? Odpowiadamy!

Choć na pierwszy rzut oka panele fotowoltaiczne i panele solarne wydają się tym samym, tak naprawdę łączy je ekologiczność, a konkretniej rzecz biorąc, wytwarzanie energii ze słońca. To, co dzieje się z nią później, jest zależne od zastosowanej technologii.  Jakie są zatem najważniejsze różnice między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – najważniejsze różnice

Nowoczesne panele fotowoltaiczne pozwalają na wyprodukowanie energii niezbędnej do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym, wykorzystując w tym celu promienie słoneczne. Prąd stały zostaje w tym przypadku zamieniony w prąd zmienny. Panele solarne, wbrew pozorom, wcale nie produkują prądu, a wyłącznie energię cieplną. Do czego można ją wykorzystać?

 

Energia cieplna wytworzona przez panele solarne wykorzystywana jest przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej, wspomagania pracy centralnego ogrzewania, a także chłodzenia budynków.  Powszechne zastosowanie znajduje w rolnictwie czy przemyśle włókienniczym.  Wadą tego rozwiązania jest to, że zimą bądź podczas pochmurnej pogody, jest ono w stanie pokryć wyłącznie 50% zapotrzebowania. Wynika to z tego, że w przypadku mrozów czy deszczu, kolektory nie mają warunków do tego, aby odpowiednio się nagrzać. 

 

Tutaj warto jednak wspomnieć, że również panele fotowoltaiczne nie zawsze są w stanie spełnić swojej głównej funkcji w 100%. Ich efektywność zależy w dużej mierze od warunków przestrzennych, stopnia zacienienia, kąta nachylenia modułów oraz położenia dachu względem kierunków geograficznych. Ważnym jest, aby ilość paneli oraz ich moc odpowiadały liczbie domowników, wielkości domu oraz przede wszystkim – rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. W przeciwnym razie inwestycja może się szybko nie zwrócić. 

Baterie słoneczne i fotowoltaiczne – gdzie zamontować?

Kolejną istotną kwestią, które różnią się obie technologie, jest sposób montażu. O ile baterie fotowoltaiczne można zamontować na dachu, elewacji czy gruncie, o tyle baterie słoneczne przeznaczone są wyłącznie do instalacji na dachu, którego wysokość musi wynosić co najmniej 3 metry. W przypadku tego rozwiązania ważne jest, aby nachylenie dachu wynosiło co najmniej 25 stopni. 

 

W przypadku kolektorów solarnych jego powierzchnia powinna być na tyle duża, aby zmieściły się wszystkie elementy instalacji. W jej skład wchodzą głównie:

 

  • kolektory,
  • rury wraz z izolacją,
  • zasobnik ciepłej wody,
  • naczynie wzbiorcze,
  • pompa,
  • sterownik,
  • zawory.

Zamontowanie właściwego zasobnik c.w.u. jest bardzo ważne z uwagi na to, że latem odbiera on z kolektorów bardzo dużo ciepła. Szacuje się, że optymalna jego pojemność, w przypadku czteroosobowej rodziny, wynosi 300 litrów. 

Dla kogo kolektory słoneczne, a dla kogo instalacja fotowoltaiczna? 

Nie ma wątpliwości, że panele fotowoltaiczne są technologią dużo bardziej uniwersalną od solarnej. Nie oznacza to jednak, że ta druga cieszy się znacznie mniejszym zainteresowaniem. Kolektory słoneczne świetnie sprawdzą się jako element instalacji grzewczej wszędzie tam, gdzie korzysta się z kotłów na paliwo stałe. Ogrzewanie domu jednorodzinnego za pomocą solarów przyczynia się nie tylko do obniżenia kosztów związanych z eksploatacją energii, ale także zniwelowania emisyjności szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. 

Technologia ta sprawdzi się jednak przede wszystkim wtedy, gdy zależy Ci na dostępie do ciepłej wody użytkowej latem. Warto pamiętać, że wiosną i jesienią zapotrzebowanie to pokryte zostanie jedynie częściowo, w związku z czym konieczna może okazać się inna forma ogrzewania wody, np. bojlerem elektrycznym – co będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami.

 

Energia słoneczna pozyskiwana przez baterie fotowoltaiczne ma bardzo szerokie zastosowanie. Podobnie jak w przypadku kolektorów słonecznych, można ją wykorzystać do ocieplenia budynków, a ponadto do zasilenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Właściwie dobrana i zamontowana instalacja PV będzie w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie na prąd w 100%. Dodatkowo, nadwyżki energii wygenerowanej przez panele w okresie wiosenno-letnim można magazynować w sieci, a następnie wykorzystać jesienią i zimą.

Instalacja solarna czy fotowoltaiczna – co szybciej się zwróci?

Stojąc przed wyborem między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi, na pewno będziesz zastanawiał się, która technologia jest bardziej opłacalna. Otóż w obu przypadkach ograniczysz zużycie paliw kopalnianych, a także zredukujesz koszty, bowiem energia słoneczna jest bezpłatna, a przy tym niewyczerpalna. Zarówno w przypadku instalacji fotowoltaicznej, jak i solarnej, miesięczne rachunki wyniosą zaledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

 

Niezależnie od tego, na którą technologię się zdecydujesz, możesz liczyć na ulgę termomodernizacją, czyli zwrot części poniesionych w związku z inwestycją wydatków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w przypadku instalacji solarnej gwarantuje dofinansowanie w wysokości 45 proc. inwestycji. W przypadku paneli fotowoltaicznych,  ulga termomodernizacyjna, którą można odliczyć od podatku, wynosi do  53 000 zł (w przypadku współmałżonków to aż 106 000 zł).

 

Szukasz specjalistów, którzy doradzą Ci w wyborze odpowiedniego systemu i wykonają audyt energetyczny? Zapoznaj się z ofertą firmy El Power, która zrealizowała blisko 700 inwestycji na terenie kraju.